Ostatnio na blogu

W jakich sytuacjach przydaje się ława kominiarska?

Ława kominiarska stanowi jeden z istotniejszych komponentów systemu komunikacji dachowej. Wspomniany element umożliwia bowiem bezpieczne przemieszczanie się po stromych dachach oraz wykonywanie rozmaitych prac konserwacyjnych czy instalatorskich na ich powierzchni. W niniejszym wpisie tłumaczymy, w jakich sytuacjach przydaje się ława kominiarska oraz kiedy jej montaż jest wymagany przez prawo.

Ława kominiarska – co to takiego?

Ława kominiarska to charakterystyczny podest przyjmujący postać kratki lub deski, który mocuje się do pokrycia dachowego lub ścianki komina. Ten element konstrukcyjny jest produkowany z różnych materiałów, jednak najczęściej spotyka się modele wykonane z ocynkowanej stali lub aluminium, ponieważ te metale są wytrzymałe, a także odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz działanie korozji. W naszej ofercie są również dostępne ławy miedziane, które sprawdzą się idealnie w przypadku pokryć wykonanych właśnie z tego materiału.

Do montażu ław do chodzenia po dachu wykorzystuje się specjalne wsporniki – ich typ powinien zostać dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego, aby zapewnić trwałe połączenie oraz nie uszkodzić zewnętrznej warstwy dachu. Ławy mogą być bez problemu dopasowane do kolorystyki pokrycia dachowego lub elewacji – z pomocą przychodzi malowanie farbami proszkowymi.

Jakie jest zastosowanie ław kominiarskich?

Ławy kominiarskie, jak wskazuje zresztą sama ich nazwa, służą przede wszystkim do przeprowadzania różnego rodzaju prac kominiarskich, m.in. okresowych przeglądów czy czyszczenia przewodów kominowych. Solidny podest pozwala kominiarzowi na bezpieczne i komfortowe wykonywanie swoich obowiązków – bez obaw o utratę równowagi czy ześlizgnięcie się z dachu o dużym stopniu nachylenia. Ława umożliwia także wygodny dostęp do wyższych kominów, do których nie można dosięgnąć bezpośrednio z powierzchni dachu.

Zastosowanie ław do chodzenia po dachu nie kończy się jednak wyłącznie na przeglądach kominiarskich. Te elementy są także niezastąpione podczas pozbywania się z dachu zalegającego śniegu, prac porządkowych (np. usuwania zanieczyszczeń z rynien), dokonywania drobnych napraw czy działań konserwacyjnych. Ławy okazują się także bardzo przydatne wówczas, gdy trzeba zamontować lub wyregulować antenę satelitarną.

Czy montaż ław kominiarskich jest wymagany przez prawo?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, instalowanie stopni oraz ław kominiarskich jest konieczne w przypadku dachów o spadku wynoszącym 25% lub więcej, a także dachów, które są pokryte materiałami łamliwymi. Nie zmienia to jednak faktu, że trwały i funkcjonalny system komunikacji dachowej z pewnością przyda się także na stosunkowo „płaskim” zadaszeniu.

Wejście na dach pozbawiony stopni czy ław może być niebezpieczny – zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy pokrycie dachowe jest oblodzone lub zalega na nim gruba warstwa śniegu. W takiej sytuacji fachowiec, np. kominiarz, może odmówić wykonania swoich usług. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zamówienie podnośnika koszowego – koszt takiej operacji będzie z pewnością wyższy niż zakup oraz montaż całego systemu komunikacji dachowej.

O montażu ławy kominiarskiej najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Najczęściej do instalacji tego elementu dochodzi zaraz po położeniu połaci, czyli pod sam koniec pracy firmy dekarskiej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ława została zamocowana dużo później, jednak wówczas warto zasięgnąć rady doświadczonego dekarza, aby dobrać właściwe wsporniki.