Ostatnio na blogu

Jak wybrać odpowiednie ławy do chodzenia po dachu?

Kładąc albo wymieniając dach, trzeba pamiętać nie tylko o doborze odpowiedniego pokrycia, ale również dodatków. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że konieczne jest zapewnienie bezpiecznych warunków do przemieszczania się przez kominiarza albo podczas prac porządkowych i konserwacyjnych. W tym celu warto zainwestować przede wszystkim w ławy kominiarskie. Jak wybrać odpowiednie?

Jak dobrać odpowiednią ławę kominiarską do pokrycia dachowego?

Na początek warto wyjaśnić pokrótce, dlaczego właściwie ławy kominiarskie to element komunikacji dachowej, o którym nie można zapomnieć. Mimo tego, że podobnie jak bariery przeciwśniegowe przydają się jedynie od czasu do czasu, to ich funkcje są niezwykle ważne. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po konstrukcji osób, które wykonują sezonowe prace porządkowe i naprawcze oraz dokonują serwisów. Oprócz tego są niezbędne, aby kominiarz mógł się dostać do instalacji kominowej. Jedną z ważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając ławy, jest pokrycie dachowe, na którym zostanie zamontowane. Nie każdy model będzie pasował do blachodachówki czy gontów bitumicznych. Kluczowe są bowiem wsporniki, które instaluje się na dachu. W sklepach warto poszukiwać podzespołów wykonanych z wysokiej jakości stali, a do tego należy zwrócić uwagę na to, aby dobrać model odpowiedni dla danej konstrukcji. Mowa tutaj o wspornikach do pokryć płaskich, do blach panelowych na rąbek czy do płytek włóknocementowych.

Z jakiego materiału są wykonane dobrej jakości ławy dachowe?

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając ławy dachowe czy inne elementy komunikacji dachowej, są materiały, z których zostały wykonane. W zależności od potrzeb można się zdecydować na podzespoły ze stali nierdzewnej, aluminium albo miedzi. Ławy, które zostały ocynkowane, są odporne na działanie korozji. Stal nierdzewna z kolei powoduje, że są odporne na odkształcenia, co ma duże znaczenie w kontekście bezpiecznego przemieszczania się po dachu.

Jeżeli natomiast chodzi o ławy miedziane, to są to najdroższe produkty. Wyróżniają się przy tym wysoką jakością, a są wybierane przede wszystkim przez inwestorów, którzy zdecydowali się na położenie pokrycia dachowego wykonanego z tego samego materiału.