Ostatnio na blogu

Jak zabezpieczyć rynny, okapy i elewacje przed śniegiem?

Zalegający na pokryciach dachowych śnieg to spory problem dla właściciela budynku. Nie tylko obciąża dach, ale także stanowi zagrożenie dla innych elementów obiektu, takich jak rynny, okapy i elewacje. Śnieg jest szczególnie niebezpieczny podczas wiosennych roztopów, gdy zaczyna zsuwać się z dachu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak chronić poszczególne elementy konstrukcyjne przed zsuwającym się śniegiem. Zapraszamy do lektury.

Płotki przeciwśniegowe – skuteczna ochrona przed topniejącym śniegiem

Roztapiająca się pokrywa śnieżna dąży do opadnięcia na ziemię. Spadający z dachu śnieg może uszkodzić służące do odprowadzania wody rynny lub elewację, czyli zewnętrzną powierzchnię ścian budynku. To z kolei wiąże się z koniecznością ich naprawy, co przekłada się na przymusową inwestycję sporej sumy pieniędzy.

Aby nie narażać się na dodatkowe wydatki związane z remontem domu, warto zabezpieczyć dach przed śniegiem. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku montaż metalowych płotków stanowiących skuteczne bariery przeciwśniegowe. Płotki zatrzymują śnieg na pokryciu dachowym, dzięki czemu nie stanowi on zagrożenia dla rynien, okapów czy elewacji. Elementy te produkowane są z solidnych i odpornych na duże obciążenia materiałów, takich jak aluminium, miedź i stal. Właściciel obiektu ma dzięki temu pewność, że zamontowana bariera wytrzyma napór zsuwającego się z dachu śniegu. Pokrycia dachowe mają jednak swoją maksymalną nośność, dlatego nie można zapominać o regularnym usuwaniu zalegającego na nich śniegu.

Dlaczego warto inwestować w bariery przeciwśniegowe?

Montaż płotków ochronnych na pokryciu dachowym wiąże się z dodatkowym wydatkiem w trakcie budowy dachu. Z tego powodu wielu inwestorów rezygnuje z instalacji barier przeciwśniegowych. W wielu sytuacjach nie jest to jednak rozsądne rozwiązanie. Pomijając kwestię możliwych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych, zsuwający się z dachu śnieg stanowi zagrożenie również dla mieszkańców oraz zwykłych przechodniów znajdujących się w pobliżu budynku. Metr sześcienny topniejącego śniegu waży kilkaset kilogramów. Upadnięcie takiej bryły na człowieka może skutkować utratą jego zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania budowy pokrycia dachowego. Instalacja płotków przeciwśniegowych to inwestycja we własne bezpieczeństwo.