Ostatnio na blogu

Czy montaż komunikacji dachowej jest obowiązkowy?

Komunikacja dachowa składa się z kilku istotnych elementów, które zwiększają zarówno wygodę, jak i przede wszystkim bezpieczeństwo poruszania się po dachu. Dlatego montaż systemu jest zalecany. Nie w przypadku każdego budynku uznaje się go jednak za obowiązkowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy powinieneś zdecydować się na zainstalowanie komunikacji dachowej, zapoznaj się z naszym tekstem. Podpowiadamy, dlaczego warto zamontować taki system.

Pokrycie dachowe oraz znajdujące się na nim elementy wymagają niekiedy prac konserwacyjnych czy naprawy. Aby można było wykonać takie działania, potrzebna jest możliwość bezpiecznego poruszania się po dachu. Niekiedy zajmuje się tym właściciel obiektu, ale niektóre zadania zleca się firmom zewnętrznym. Dlatego tym bardziej warto pomyśleć o zamontowaniu komunikacji dachowej.

Czy posiadanie komunikacji dachowej jest obowiązkowe?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi, że montaż komunikacji dachowej nie jest obowiązkowy we wszystkich budynkach. Na taki system na pewno muszą się zdecydować właściciele obiektów, których dach ma spadek połaci wynoszący powyżej 25%. Elementy zwiększające bezpieczeństwo są potrzebne również na pokryciach wykonanych z łamliwych materiałów. Mimo to zaleca się ich montaż w przypadku wszystkich dachów. Obowiązkiem każdego właściciela jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które wykonują prace na jego terenie.

Powody, dla których warto zamontować komunikację dachową

Niezależnie od tego, czy większość prac na dachu planujesz wykonywać sam, czy zlecać je firmom, powinieneś zadbać o bezpieczne poruszanie się po pokryciu budynku. Umożliwia to komunikacja dachowa, która pozwala na sprawne i komfortowe przemieszczanie się po dachu. Elementy, z których się składa, ułatwiają dojście do kominów czy anteny. Ponadto wpływają one pozytywnie na zabezpieczenie dobrego stanu dachu.