Ostatnio na blogu

Z jakich materiałów mogą być wykonywane ławy dachowe?

Ławy dachowe to elementy całego systemu, który umożliwia bezpieczne i komfortowe poruszanie się po dachu. Ich montaż okazuje się konieczny w przypadku większości domów rodzinnych oraz innych obiektów. Jest to uzależnione od kąta nachylenia połaci oraz od rodzaju pokrycia. Decydując się na ławy dachowe, kieruj się kilkoma kwestiami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane te elementy komunikacji dachowej.

Ławy dachowe są nazywane również ławami kominiarskimi. Takie określenie dotyczy szerokich konstrukcji, pozwalających na swobodne poruszanie się po dachu w poziomie. Okazują się więc niezbędne na większości pokryć, ponieważ umożliwiają bezpieczne przejście po pokryciu dachowym w celu dokonania napraw czy konserwacji. Montaż ław dachowych jest konieczny w przypadku połaci o kącie nachylenia większym niż 25 stopni, a także przy pokryciach wykonanych z łamliwych i kruchych materiałów.

Z czego powstają ławy kominiarskie?

Do produkcji ław kominiarskich wykorzystuje się głównie stal lub aluminium o chropowatej powierzchni, która zapewnia dużą przyczepność. Jest to bardzo ważne, by poruszanie się po pokryciu dachowym było jak najbardziej bezpieczne i komfortowe. Do zamontowania ławy potrzebne są również wspornik, kołyska oraz łącznik. Wszystkie te elementy pozwalają na sprawne stworzenie części komunikacji dachowej.

Dobrym wyborem są ażurowane ławy dachowe, ponieważ uniemożliwiają one gromadzenie się śniegu i tworzenie oblodzeń. Jest to więc szczególnie istotne zimą. Antypoślizgowa powierzchnia sprawdza się jednak również w przypadku innych opadów, np. deszczu. Ławy kominiarskie mogą mieć różne długości, jest to zależne od indywidualnych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć rozmieszczenie poszczególnych elementów na dachu, np. komina i anteny.