Komunikacja dachowa to kluczowy element umożliwiający bezpieczne poruszanie się po dachu dla kominiarzy i dekarzy. Warto zainwestować w sprawny system.

Ostatnio na blogu

Dzięki czemu kominiarze i dekarze mogą bezpiecznie poruszać się po dachach?

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób kominiarze oraz dekarze mogą bezpiecznie i swobodnie poruszać się po dachach? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest komunikacja dachowa, czyli system elementów umożliwiających wygodne i bezpieczne przemieszczanie się po powierzchni dachu. W artykule omówimy szczegółowo, na czym polega komunikacja dachowa oraz jakie są jej zastosowania.

Ławy dachowe – sprawna komunikacja dachowa

Komunikacja dachowa to zestaw metalowych ław kominiarskich o różnej długości oraz wsporników, które umożliwiają trwałe umocowanie ich na powierzchni dachu. Dzięki temu pracownicy mogą dostać się do trudno dostępnych miejsc na dachu bez poruszania się po stromym, śliskim lub łamliwym podłożu. Ławy dachowe montowane są na przynajmniej dwóch wspornikach, co zapewnia odpowiednią stabilność.

Zastosowanie komunikacji dachowej

Komunikacja dachowa ma szerokie zastosowanie w pracach na wysokości. Ułatwia wykonywanie podstawowych prac na dachu, takich jak usunięcie śniegu zatrzymanego przez bariery przeciwśniegowe czy drobne naprawy. Ławy dachowe są również niezbędne podczas montażu i serwisowania różnych urządzeń, m.in. anten satelitarnych, oraz wykonywania okresowego przeglądu instalacji kominowej. Sprawny system komunikacji dachowej jest wymagany przez prawo w przypadku dachów stromych oraz wykonanych z kruchych materiałów.

Wybór systemu komunikacji dachowej

Przy wyborze komunikacji dachowej warto zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachu oraz estetykę systemu. Elementy komunikacji można dopasować do koloru pokrycia, by wyglądały estetycznie. Dobrze dobrane i zamontowane elementy tworzące komunikację dachową odpowiednio rozkładają ciężar poruszającego się po nich człowieka, chroniąc tym samym dach przed uszkodzeniem.