Ostatnio na blogu

Jak wygląda montaż elewacji wentylowanych?

Montaż elewacji wentylowanych nie należy do najłatwiejszych czynności, ale nie jest to też tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Pomiędzy ich warstwami znajduje się pusta przestrzeń, która umożliwia skuteczne likwidowanie wilgoci spod elewacji. W poniższym tekście podpowiadamy, w jaki sposób wykonać elewacje wentylowane. Sprawdź najważniejsze zasady montażu, zapewnią Ci one sukces.

Najważniejszym krokiem podczas mocowania elewacji wentylowanych jest zamontowanie rusztu. Pozwala on stworzyć odpowiedniej wielkości szczelinę, znajdującą się między okładziną a warstwami izolacyjnymi. Taka przestrzeń jest wykorzystywana do usuwania wilgoci spod elewacji. Ma więc bardzo duże znaczenie.

W jaki sposób wykończyć elewację?

Istnieje kilka metod na wykończenie elewacji. Jednym ze sposobów jest zastosowanie tynku lub specjalnej farby elewacyjnej. Obecnie na rynku znajduje się bardzo duży wybór tynków oraz hybryd, które można wykorzystać. Należą do nich m.in.:

  • tynki cementowe,
  • tynki cementowo-wapienne,
  • tynki cienkowarstwowe,
  • tynki silikatowo-silikonowe.

Bardzo dobrym pomysłem, cieszącym się obecnie dużym zainteresowaniem, jest również montaż elewacji wentylowanej. Utworzenie odpowiedniej szczeliny zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie dochodzi do zawilgocenia. Ten sposób elewacji umożliwia ocieplenie budynku z wykorzystaniem metody suchej.

Z czego składa się fasada wentylowana?

Montaż fasady wentylowanej należy rozpocząć od stworzenia rusztu. Można w tym celu wykorzystać systemowe listwy metalowe bądź deski. Zamiast kleju często stosuje się kołki, za pomocą których łączy się poszczególne elementy rusztu. Między nimi należy ułożyć styropianowe płyty lub płyty wykonane z wełny. Duże znaczenie ma również zastosowanie przekładek termoizolacyjnych, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie ryzyka tworzenia się mostków termicznych. Za element wykończeniowy w przypadku tej elewacji służą deski elewacyjne, płyty bądź panele. Montuje się je do rusztu przy pomocy wkrętów lub łączników.