Ostatnio na blogu

Jakie profile nadają się do elewacji wentylowanych?

Elewacja wentylowana wchodzi w skład kompletnego systemu elewacyjnego. Ma ona bardzo duże znaczenie, a jej cechą charakterystyczną jest odpowiedniej wielkości szczelina, zapewniająca właściwą cyrkulację powietrza. Do montażu elewacji tego rodzaju wykorzystuje się różne produkty, w tym profile. To właśnie na tych elementach skupiamy się w poniższym tekście. Podpowiadamy, jakie profile najlepiej sprawdzają się do elewacji wentylowanych.

System elewacyjny składa się m.in. z elewacji wentylowanej, czyli zespołu właściwie dopasowanych do siebie elementów. Zbudowany jest głównie z podkonstrukcji, czyli rusztu oraz izolacji termicznej, szczeliny wentylacyjnej, a także okładziny wentylacyjnej. Duże znaczenie ma wspomniana szczelina, ponieważ pozwala ona na usuwanie wilgoci znajdującej się pod elewacją.

Profile wykorzystywane do rusztu

Duże znaczenie w budowie elewacji wentylowanych pełni również ruszt. Do jego produkcji wykorzystuje się różne profile, ale największym zainteresowaniem cieszą się modele aluminiowe. Mają one bowiem wiele zalet, m.in. zapewniają sprawne i bezpieczne mocowanie elewacji. Dostępne są ich różne rodzaje, co pozwala dowolnie dobierać odpowiednie dla swoich potrzeb profile. Poza tym produkty aluminiowe umożliwiają połączenie okładziny elewacyjnej w taki sposób, że pozostaje ona niewidoczna, w zależności od indywidualnych preferencji.

Szerokość profilu aluminiowego dobiera się do oparcia dla dwóch znajdujących się obok siebie płyt elewacyjnych, a także do utworzenia szczeliny dylatacyjnej. Możliwe jest zastosowanie profili kątowych lub pionowych. Pierwsze z nich wykorzystuje się jako pośrednie podparcie przeznaczone dla płyty, a także w narożach elewacji. Natomiast profile pionowe świetnie sprawdzają się do mocowania do ściany konstrukcyjnej za pomocą konsoli wykonanych z kątownika nierównoramiennego.